İzmir Patent, 2024 TÜRKPATENT marka başvuru ücreti 1.630 TL, hizmet ücreti 1.495 TL, marka tescil ücreti 5.820 TL ‘ dir. (KDV DAHİL)

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) marka işlem ücretlerini, İzmir Patent vekil hizmet ücretlerini, toplam marka tescil ücreti, marka yenileme ve marka devir dahil tüm marka işlem toplam maliyetlerini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

2023 yılı olduğu gibi 2024 yılında da  BÜYÜK İNDİRİM KAMPANYASI devam etmektedir. Marka tescil ücreti 2024 listesi;

Marka Tescil İşlem Ücretleri

Hizmet TürüTÜRKPATENT Ücreti
Hizmet ÜcretiToplam Maliyet
Marka Başvuru Ücreti1.630 TL
(KDV DAHİL)
1.495 TL
(+KDV
3.425 TL
(KDV DAHİL)
Marka Başvuru Ek Sınıf Ücreti1.630 TL
(KDV DAHİL)
600 TL
(+KDV)
2.350 TL
(KDV DAHİL)
Marka Tescil Ücreti (Belge Düzenleme Ücreti)4.020 TL
(KDV DAHİL)
1.500 TL
(+KDV)
5.820 TL
(KDV DAHİL)
Marka Başvurusu Ek Sınıf Ücreti (3 ve sonrası her sınıf)1.810 TL
(KDV DAHİL)
600 TL
(+KDV)
2.530 TL
(KDV DAHİL)
Marka Yenileme Ücreti5.010 TL
(KDV DAHİL)
1.295 TL
(+KDV)
6.565 TL
(KDV DAHİL)
Marka Devir Ücreti3.430 TL
(KDV DAHİL)
2.000 TL
(+KDV)
5.830 TL
(KDV DAHİL)
Marka Tescil Belgesi Sureti Ücreti1.670 TL
(KDV DAHİL)
1.225 TL
(+KDV)
3.140 TL
(KDV DAHİL)
TÜRKPATENT Kararlarına İtiraz Ücreti1.510 TL
(KDV DAHİL)
3.500 TL
(+KDV)
5.710 TL
(KDV DAHİL)
Marka Yayına İtiraz Ücreti640 TL
(KDV DAHİL)
3.500 TL
(+KDV)
4.840 TL
(KDV DAHİL)
Marka İtiraza Savunma Fiyatı3.500 TL
(+KDV)
4.200 TL
(KDV DAHİL)
Unvan ve Nevi Değişikliği Kayıt Ücreti500 TL
(+KDV)
600 TL
(KDV DAHİL)
Marka Başvuru Bölünme Ücreti2.420 TL
(KDV DAHİL)
1.500 TL
(+KDV)
4.220 TL
(KDV DAHİL)
Adres Değişikliği Ücreti400 TL
(+KDV)
480 TL
(KDV DAHİL)
Koruma Süresi Sona Eren Marka Yenileme Ücreti8.770 TL
(KDV DAHİL)
1.295 TL
(+KDV)
10.325 TL
(KDV DAHİL)
Kullanım İspatı Hazırlanması (Muvafakatname dahil)3.500 TL
(+KDV)
4.200 TL
(KDV DAHİL)
Marka Takip ve İzleme (Aylık 500 TL)4.000 TL
(+KDV)
4.800 TL
(KDV DAHİL)

 

Açıklamalar ;

  • Tabloda yazılı TÜRKPATENT Harç ve Ücretleri KDV DAHİL fiyatlardır. TÜRKPATENT resmi ücret ve harçları  buradan inceleyebilirsiniz.
  • Marka tescili, bir işletmenin veya bireyin ürettiği veya sattığı mal veya hizmetleri diğer işletmelerden veya bireylerden ayırt etmesini sağlayan bir yasal haktır. Marka tescili, işletmenin veya bireyin marka ismini, logosu, sloganı veya diğer ayırt edici özelliklerini tescil ettirmesiyle elde edilir.

    İştiraki olduğumuz  ve marka tescil işlemlerinizi gerçekleştirecek olan Etkin Patent’ in Marka tescili ücretleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ayrıca;

• Tasarım işlem maliyetlerinin tümünü gösterir tasarım tescil ücretleri
• Patent  resmi harç bedelleri ve hizmet ücretlerini patent ücretleri
• TÜRKPATENT ve vekil hizmet ücretleriyle birlikte faydalı model ücretleri listelerini  inceleyebilirsiniz.

• Sonradan istenmeyen maliyetlerle karşılaşmamak için vekil firmalardan itiraz dahil, marka başvurundan tescil belgesinin teslimine kadar tüm marka işlem ücret tekliflerini yazılı olarak almanızı ÖZELLİKLE ÖNERİYORUZ.

İzmir Patent Marka Başvuru Ücreti

Marka başvuru ücreti, başvuru yapılacak mal ve hizmet sınıf sayısına göre farklılık göstermektedir. İlave sınıflar için sadece başvuru ücreti değişmekte,  kaç sınıflı başvuru olursa olsun marka tescil belgesi ücreti değişmemektedir. Yukarıdaki tablodan, sınıf sayısına göre toplam marka işlem maliyetleri hesaplayabilirsiniz. Ayrıca ayrıntılı bilgileri marka tescil sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

(Başvuru için  Marka Tescil Sınıflarını inceleyebilirsiniz.)

İzmir Patent Marka Devir Ücreti

Tescilli markalar  kayıtlı mal ve hizmetleri tümden veya kısmi olarak üçüncü taraflara devir edilebilir. Marka devir işlemleri için mutlaka noter onaylı devir sözleşmesi ile markaları siciline kayıt edilmesi gerekmektedir.

Marka Devir İşlemleri Nasıl Yapılır

• Marka Devir ödeme ve devir eden-devir alan bilgileri tarafımıza ulaştığı anda  marka devir sözleşmesi tarafımızca hazırlanarak gönderilir. Hazırladığımız marka devir sözleşmesi ve/veya noterlerin varsa aynı bilgilerin yer aldığı  noter onaylı marka devir sözleşme  aslı tarafımıza ulaştığı gün içinde online anında marka devir işlemleri tamamlanır.

• Marka devir başvurundan sonraki takriben 10-15 gün içinde marka devrini sicile kayıt edildiği gösterir TÜRKPATENT resmi yazısı gelir gelmez de marka sahibine gönderilir.

• Marka devir edildikten sonra yeni sahiplerini gösterir belge aslı ve/veya sureti istenmesi halinde ayrıca ücretlendirilir. Yeni sahipli belge alınması zorunlu değildir. Marka devrinin sicile işlenmesi yeterlidir. Ancak Kosgeb vb. kurumlardan teşvik ve/veya bir başka kurumdan belge aslının istenmesi halinde sonradan da belge suret/asıl alınabilir. Ayrıca belge alınacaksa ucuz olan “marka tescil belge sureti” daha uygundur.

Marka Devir sözleşme örneği
Marka devir vekaletname örneği

Ayrıca marka devrine ilişkin daha ayrıntı bilgileri marka devir işlemleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

İzmir Patent Logo Tescil Ücreti

Logo tescili iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi marka tescil yoluyla, yani marka tescil ücreti ödeme ile, ikincisi ise  tasarım tescil yoluyla tescil ve koruma altına alınabilir.  logo tescil şart ve koşullarına ilişkin ayrıntılı bilgileri marka logo tescili nasıl yapılır sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Marka Başvuru Yoluyla Logo Tescil ücreti

Logo tescili için marka tescil yolu izlenecekse sınıf sayısına göre ücretlendirme ve koruma sağlanmaktadır. Marka tescili 10 yılda bir yenileme şartıyla süresizdir.

Tasarım Tescil Yoluyla Logo Tescil ücreti

Logo tasarım tescil yoluyla  koruma tercih ediliyorsa sadece tekli tasarım tescil ücreti yeterli olmaktadır. Tasarım tescili 5 yılda bir ve en fazla 25 yıl yenileme yapılmaktadır.

Açıklamalar:

  • Tasarım tescili sadece logo görselini korumaktadır. Logo üzerinde kullanılan hiç bir kelime, harf, sayı vs. şekil hariç tescil ve koruma sağlanmamaktadır.
  • Dahası logo üzerinde harf, rakam vb. ifadeler dahi bir başkası adına tescilli olabileceği gözetilerek sadece logo için başvuru öneriyoruz.
  • Tasarım tescilleri 5 yılda bir  yenileme yapmak kaydıyla koruma süresi 25 yıl ile sınırlıdır.

İzmir Patent Marka Tescil Yenileme Ücreti

 

marka yenileme ücreti-içerik-adanapatent

Tescilli markalar, başvuru tarihinden (dikkat tescil tarihi değil) sonraki 10. yılın bitimine 6 ay kala marka yenileme yapılmaktadır. Bu tarihten önce marka yenileme talebi yapılamamaktadır.

Bu tarihin bitiminden sonraki 6 içinde ise cezalı marka tescil yenileme ücreti ödenerek  marka yenileme başvurusu yapılmaktadır.

Marka Yenileme Nasıl Yapılır?

Marka yenileme belgesi nedir, marka yenileme nasıl yapılır,  marka yenileme için istenen belgelerin neler olduğunu aşağıda bulabilirsiniz.

• Marka yenileme süresi 10 yıldır. Başvuru tarihinden sonraki 10. yılın bitimine 6 ay kala, bireysel veya vekil firmalar aracılığıyla marka yenileme başvurusu yapılmaktadır.

• Marka yenileme işlemleri için vekaletname (noter tastiği gerekmez) ve  marka tescil yenileme ücreti dekontu e-posta yoluyla gönderilmesi yeterlidir.

• Süresi içinde online marka yenileme işlemleri yapılmakta ve takriben bir hafta içinde MARKA YENİLEME BELGE ASLI başvuru sahibine gönderilmektedir.

İzmir Patent Marka İtiraz Ücretleri

Marka itiraz işlemleri;

  • Marka başvuru yayıma yapılan itiraza karşı görüş (savunma )
  • Başvurunun re’sen ve/veya üçüncü taraf itirazları sonucu, TÜRKPATENT’ in  KISMEN veya TÜMDEN red kararlarına itirazlar,
  • Üçüncü taraflarca tescilli markanıza benzer başvurulara itirazlardan oluşmaktadır.

işlem ücretlerini yukarıdaki tablodan lütfen inceleyiniz.

Açıklamalar:

Marka tescil başvuru tarafımızca yapılmış başvurulara yapılan itiraza karşı görüş (savunma ) hizmet ücreti yukarıdaki ücret tablosundaki gibidir. Aynı dosya için birden fazla itiraz olması halinde sonraki her itiraza karşı görüş (savunma) için İNDİRİMLİ hizmet ücreti alınmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için marka itiraz işlemleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İzmir Patent Yurtdışı Marka Tescil Ücretleri

Madrid Protokolü çerçevesinde yapılan işlemler temel olarak iki yönlüdür; yurtdışından Türkiye´ye yapılan başvurular ve Türkiye´den yurtdışına gönderilen marka tescil başvuru şeklinde yapılmaktadır.

Madrid Protokolü yoluyla, yurtdışı marka tescil başvurusunda bulunmanın temel avantajları; tek başvuru yoluyla birden fazla ülkede marka tescil başvurusunda bulunabilme, çok daha düşük resmi ve danışmanlık ücret avantajları, tek dilde başvuru yapabilme (İngilizce) ve ulusal sistemlere göre daha hızlı tescil olarak özetlenebilir.

Madrid protokol’ ü kapsamında yapılan başvurular 18 ay süre ile sınırlandırılmış olup, bu süre içinde herhangi bir itiraz veya ret kararının olmaması halinde tescil kesinleşmiş olarak kabul edilmektedir.

Yurtdışı (Uluslararası) Marka Tescil Ücretleri

 

Hizmet TürüResmi  Ücretler |  HarçlarHizmet FiyatlarıGenel Toplam
Resmi Wipo Ücretleri Wipo Ücretlerini BURADAN  inceleyebilirsiniz.  
TÜRKPATENT İşlem Ücreti   
Yurtdışı Marka Tescil Hizmet ücreti Ülke sayısına göre değişiklik gösterdiğinden teklif alınız. 

Wipo Ücret Açıklamaları;

Yurtdışı marka başvurularında Wipo’ ya temel ücret ve tescili istenen ülke sayısına göre maliyet şekillenmektedir.

Renkli marka örneği için Wipo temel ücreti 905 CHF olup, marka örneğinin siyah-beyaz olması halinde is ebu ücret 655 CHF, ilave her ülke için sınıf sayılarına göre 100-400 CHF arası temel ücretlere ilave edilmektedir.

Wipo’ nun Madrid Ücret Hesaplayıcı aracından yurtdışı marka tescil fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

İzmir Patent Çevrimiçi Marka işlem Ücretleri

Tek Sınıflı Marka Başvuru Ücreti

Orijinal fiyat: ₺7.000,00.Şu andaki fiyat: ₺2.854,17.

Marka Tescil Yenileme Ücreti

Orijinal fiyat: ₺11.500,00.Şu andaki fiyat: ₺5.470,83.

Marka Takip ve İzleme Ücreti

Orijinal fiyat: ₺10.000,00.Şu andaki fiyat: ₺4.000,00.

Marka Tescil Belgesi Ücreti

Orijinal fiyat: ₺12.000,00.Şu andaki fiyat: ₺4.850,00.